Šef koji je pomogao tužnom ocu da sačuva sjećanje na sina
Gotovo 15 godina Ray Olson je pažljivo održavao mali spomenik na svog sina, Raymonda Olsona mlađeg, koji je 2003. godine poginuo u sudaru s pijanim vozačem. No stvar se zakomplicirala: spomenik je postavio na komadu zemljišta tvrtke Chevron, na kojem se uskoro trebalo nešto graditi.
Tada su izvršni izvršni direktor Chevrona Joe Lorenz i Cesar Zepeda, predsjednik kalifornijskog Vijeća gradskih četvrti, u obližnjem parku podigli trajni spomenik s klupom i pločicom s fotografijom Olsonovoog sina. “To pokazuje da je ljudima još uvijek stalo”, rekao je Olson za NBC News. “Ima nade za ovaj svijet”.
Šef koji je tješio radnike
Prije prihvaćanja svoje prve izvršne pozicije Ingar Skaug je vjerojatno jako duboko udahnuo. Nekoliko mjeseci prije preuzimanja čelne pozicije u brodarskoj tvrtki Wilh. Wilhelmsen dogodila se avionska nesreća u kojoj je poginulo 50 članova uprave te višeg i srednjeg menadžmenta.
Tvrtka je bila paralizirana tugom. Na poslovnom sastanku netko bi spomenuo nesreću i svi bi ubrzo skrenuli s teme. Želeći tvrtku čim prije vratiti na noge, Skaug je puno vremena proveo slušajući i tješeći svoje tužne zaposlenike. “Morao sam usta držati zatvorena, uši naćuljene”, ispričao je Skaug za Forbes.com. “Mislio sam da je važno tvrtku pustiti da prođe kroz čitav krug žalovanja. Šetao sam i postavljao puno pitanja, gledao u oči svojih zaposlenika”.
Godinu dana kasnije tvrtka se ne samo oporavila, nego postala još uspješnija.
Šef koji si je smanjio plaću… i povećao je svima ostalima
Možda novac nije sve u životu, ali je uvijek lijepo imati ga još malo više, zar ne? Možda, osim ako ste Dan Price, predsjednik uprave tvrtke za obradu kreditnih kartica Gravity Payments. On je 2015. godine svoju “milijunsku” plaću smanjio na 70.000 dolara (godišnje). Odnosno, prema New York Timesu, odrekao se 90 posto plaće. Uštedu je iskoristio kako bi podigao plaće svojih zaposlenika na isti iznos. Kad je Price objavio izravnavanje plaća, “vilica mi se objesila”, kaže njegov zaposlenik Phillip Akhavan.
Price je svoju odluku donio nakon čitanja studije koja pokazuje da osobna sreća raste sve dok ne dođe do 70.000 dolara, nakon čega se zaustavlja.
Šef koji svojim zaposlenicima dopušta da rade kad žele
Švicarski poduzetnik Christian Mischler smatra da bi njegovo osoblje trebalo moći raditi kad god i odakle god želi. Inc.com piše da zaposlenici tvrtke HotelQuickly, aplikacije za rezervaciju hotela, mogu raditi s bilo kojeg mjesta u svijetu i odabrati vrijeme kad njihov radni dan počinje i završava te koliko će uopće raditi.
Prema Mischlerovoj filozofiji, to ne samo da podiže produktivnost, već uspostavlja zdraviju ravnotežu između posla i privatnog života. U čemu je kvaka? Posao i dalje treba obaviti.
Šef koji svrati na motociklu i časti večerom
Daleko od očiju, daleko od srca kažu neki, ali Harry Herington, izvršni direktor informacijskog servisa NIC Inc., našao je način kako tome doskočiti. On povjerenje među svojim zaposlenicima gradi tako da sjedne na motocikl i vozi od jedne do druge podružnice NIC-a širom SAD-a. Svoje izlete je nazvao “Pitajte glavnog direktora”, a uvijek uključuju večeru na kojoj mu zaposlenici mogu postaviti pitanja i o poslu, ali i razgovarati o bilo čemu drugome.
“Oni me vide u drugačijem svjetlu, vide me kao čovjeka – koji ne pokušava biti jedan od njih, niti pokušava biti nešto što nije”, rekao je Herington New York Timesu. “Ali to je zaista duboko promijenilo moj pogled na svijet”.
Šef koji je donirao bubreg
Kada je dugogodišnjem zaposleniku trebala transplantacija bubrega koji mu je mogla spasiti život, Matthew Deffebach, partner u tvrtki za zapošljavanje Haynes and Boone iz Houstona, otišao je puno dalje od uloge šefa i pojavio se kao zadnja slamka spasa za svog zaposlenika.
Prema Business Insideru, čovjek koji je trebao transplantaciju bio je otac šestogodišnjeg sina, a Deffebach je rekao da “nije mogao izbiti iz glave sliku sina koji odrasta bez oca”.
Šef koji priprema pivo u ‘uredskoj radinosti’
Zaboravite na pivo sa svojim osobljem nakon posla. Andrew Fingerman, predsjednik uprave PhotoSheltera, web stranice za fotografe, sam ga priprema.
Fingerman svaki mjesec sam kupi sve što treba, “skuha” movu rundu piva pa pozove članove tima da ostanu nakon posla i “pipiju pivce” ako to žele, piše Fast Company.
Ali kad se sve zbroji i oduzme, više je tu koristi od pukog pijuckanja piva iz kućne radinosti. “Budući da se okupe ljudi različitih generacija i pozicija u tvrtki, neizbježan je razgovor o poslovnim izazovima i idejama”, kaže Fingerman. “Međusobno se upoznajemo i kao prijatelji. To nas zbližava, a pojavile su se i neke vrlo inovativne ideje”.
Šef koji te iznenadi izdašnim bonusom
Umjesto gomilanja novca od prodaje preko njegove tvrtke za online narudžbu hrane Yemeksepeti, suosnivač i CEO Nevzat Aydin je 2015. godine svojim zaposlenicima priredio iznenađenje života. Kako bi nagradio radnike za sav naporni posao i kreativnost, ovaj je poduzetnik iznos od 27 milijuna dolara ravnomjerno podijelo između 114 zaposlenika, koji su ostali šokirani, a neki čak i plakali.
“Yemeksepetijeva priča o uspjehu nije se dogodila preko noći”, rekao je Aydin za CNNMoney. “Vjerujem u timski rad i vjerujem da je uspjeh puno ugodniji i veličanstveniji kada se podijeli s ostatkom tima”.
Šef koji je pokrenuo knjižni klub
Što kažete na malo kvalitetnog druženja izvan radnog vremena i ureda? Novi smisao druženju zaposlenika dao je Mark Dankberg, predsjednik uprave tehnološke tvrtke ViaSat, koji je pokrenuo vlastiti knjižni klub. Ideja je krenula kako bi se povećala uključenost zaposlenika i mjesto za razmjenu ideja neovisno o poziciji u tima.
Dankbergovi zaposlenici čitaju knjige o poslovnim strategijama, vodstvu i inovativnosti te o njima raspravljaju u grupi. “Tako zaposlenici ViaSat-a bolje znaju kako mislimo, kako gledamo na svijet i kako donosimo odluke”, rekao je Dankberg za Fast Company. “Usput pomaže svakom zaposleniku da se pripremi za oblikovanje vlastite karijere”.
Šefica koji šalje pisma roditeljima svojih zaposlenika
Kada je Indra Nooyi 2006. godine postala glavna izvršna direktorica tvrtke PepsiCo nije mogla mi slutiti koliko će njezini roditelji u Indiji biti ponosni na to i koliko će njihov ponos utjecati na nju. “Shvatila sam da nikada roditeljima mojih zaposlenika nisam rekla koliko su dobro odradili posao sa svojom djecom”, rekla je magazinu Fortune 2014. godine.
Tako je Nooyi uzela olovku i papir i počela pisati pisma. “Rekao sam im: ‘Stoga vam pišem kako bih vam zahvalila na daru vašeg sina/kćeri, koji radi taj posao u PepsiCo, i koliko je divan posao koji ta osoba radi'”.
Neki roditelji bili su toliko dirnuti da su čak napisali natrag, a Nooyi kaže da je tako izgradila osjećaj lojalnosti među svojim zaposlenicima.
Šefovi koji zaposlenicima daju roditeljski dopust kada dobiju štene
Svi smo čuli za porodiljni dopust, na koji mogu otići i majke i očevi. Negdje čak postoji i obiteljski dopust. Ali roditeljski za štene? Ima i toga. U stvari, mnoge američke tvrtke – oko pet posto, prema PetPlanu – omogućuju zaposlenicima mogućnost povezivanja s njihovim novopridošlom krznenim ljubimcima.
Mars Petcare, BitSol Solutions i BrewDog su među tvrtkama koje omogućuju “šapica dopust”, a rastući trend su i tvrtke koje svojim zaspolenicima daju slobodno vrijeme za žalovanje, od jednog do tri dana, nakon što izgube ljubimca.