Današnji mnogi uspješni ljudi nisu se našli tamo gdje se nalaze sasvim slučajni niti su bili posebno odabrani. Na svoje su pozicije došli predanim radom, marljivošću, ali i formiranje efektivnih navika koje su im pomogle u ostvarivanju zacrtanih ciljeva. A jeste li znali da za formiranje navika bude potrebno svega 21 dan?
Pogledajmo stoga neke od njih.
Jack Dorsey se drži svoje jutarnje rutine
Kada postavite alarm, onda ga se svakako držite. Nikako ne odgađajte alarm samo zato što ste kasnije legli u krevet ili zato što ste eto malo slavili nešto. Pridržavanje točnih jutarnjih rutina pomaže Jacku da održi i uspješan ritam i tempo tijekom cijelog dana. Nije bez razloga ona izreka – po jutru se dan poznaje, stoga ako je jutro u žurbi, ako kasnimo te nemamo nimalo vremena za sebe, onda će nam vrlo vjerojatno u tom neželjenom smjeru krenuti i ostatak dana.
Clint Eastwood meditira već 40 godina
Clint Eastwood kojeg možemo prozvati jednim od najuspješnijih glumaca našeg vremena ima jednu prilično uspješnu metodu u borbi protiv stresa. Naime, on svakodnevno i to po dva puta na dan meditira te tima rješava sav nepotreban stres koji bi ga mogao izbaciti iz uspješne životne kolotečine. Prije nego je počeo s meditiranjem Clint je proživljavao prilično teška i stresna vremena.
Bill Gates čita puno knjiga
Kažu da inteligencija često bude rezultat kada svaki slobodni trenutak ispunimo s učenjem nečeg novog. Uspješni je to moto Billa Gatesa koji tako godišnje pročita 50 knjiga. Warren Buffett pak ima sličnu metodu u kojoj svakodnevno pročita 500 stranica.
Obama vježba 45 minuta dnevno
Rano dizanje i jutarnja rutina vježbanja te fizičke aktivnosti odličan je način da se pripremimo za ostatak dana te da se ubacimo u najbolji mogući modus operandi toga dana. Isto tako jutarnje vježbanje je ujedno i jedno kvalitetno vrijeme koje provodimo sami sa sobom. Ako je dobro za Obamu, onda ne vidim razloga zašto ne bi bilo i za vas.
Richard Branson ustaje prilično rano
Primijetite li ako/kad se dignete u 5 ujutro koliko samo imate slobodnog, kvalitetnog vremena kada vas nitko ne ometa i kada se možete ili posvetiti poboljšanju samoga sebe ili rješavanju krucijalnih pitanja, a sve prije nego krenu kaotična jutarnja vremena. Branson to vrijeme koristi da riješi sve bitne zadatke te da idealno isplanira svoj dan. Tim Cock pak se budi u 4:30 kako bi napisao, odgovorio i razaslao sve mailove prije neko počne dan.
Mark Zuckerberg donira u humanitarne svrhe
Mark Zuckerberg je nedavno donirao 99% svog Facebook bogatstva u dobrotvorne svrhe, a s ciljem poboljšanja ljudskog življenja. Bil Gates pak je donirao 28 milijardi dolara u Melissa i Bill Gates fondaciju, od kojih je 8 milijuna dolara išlo u poboljšanje zdravstvenih uvjeta diljem svijeta. Doniranje u dobre svrhe je nešto što vas vrlo lako može oblikovati u uspješnog i generalno dobrog čovjeka.
Steve Jobs je naučio umjetnost prioriteta
Najbolja navika koju možemo steći, a po pitanju poslovnog svijeta je znati uspješno baratati prioritetima. Imati i pridržavati se to-do liste s bitnim zadacima je doista esencijalno kad se nađemo u svijetu brzih i pametnih odluka. Steve Jobs je naučio umjetnost prioriteta na jedan pomalo bizaran način: “Ako je danas posljednji dan mog života bi li onda učinio ono isto što budem danas učinio?” Ako je nakon nekoliko dana odgovor i dalje bio ne, onda je znao da je vrijeme za neke promjene.
Warren Buffett ima kreativan hobi
Kaže se da ako imamo neki kreativan hobi da ćemo svakako postati i bolji radnik. Bit ćemo zadovoljniji sa sobom i učinjenim, bit ćemo produktivnije imat ćemo bolje i progresivnije stavove, ali će nam i sama kreativnost biti povećana. Waren Buffet ima jedan takav hobi, a to je sviranje ukulela. Kaže da mu je to odličan način za širenje kreativnosti i razvijanje ideja.