Kad malo bolje razmislimo postoji ono nešto privlačno u činjenici da umjesto u stanu ili kući koji se čvrsto smješteni na temeljima možemo živjeti na brodu. Nismo vezani uz neku lokaciju, sve nam je dostupno kao i kod kuće, a u slučaju potrebe ili želje uvijek možemo otploviti na neko drugo mjesto.
No, to je ipak brod. Ima on svojih nedostataka, a zbog kojih smo ostali u kućama. Mada su ti nedostaci prvenstveno imaginarne naravi u našim glavama.
Ako pak pokušamo naći neku sredinu između klasične kuće i mobilnog broda, te kuću kao takvu umjesto temelja ukopanih u zemlju smjestimo na plutajuće blokove betona? Da li još uvijek u našim glavama postoje ti nedostaci?
Da, uvijek postoji bojazan da će nam kuća potonuti, jer ipak mi smo Hrvati. Tu je još i užasna birokracija zbog koje bi papire za ovu ideju rješavali vjerojatno nekoliko godina.
Pustimo pesimizam i krenimo u Seatlle.
Gornju ideju plutajuće kuće realizirali su vlasnici upravo jedne takve kuće tvrtke Vandeventer + Carlander Architects.
Njihova kuća pluta na betonskim blokovima dimenzija 7 x 13 metra.
Kuća je obavijena prozorima od poda do stropa tako da se idealno uklopila u vodeni okoliš jezera Union u Seattlu. Sve su sobe smještenu na donjoj etaži, a kako bi se što više približio osjećaj spavanja na samoj površini vode.
Na krov kuće se pristupa ljestvama, dok su druge ljestve na donjoj etaži namijenjene spuštanju u vodu.
Iako ova kuća nije baš mobilna koliko je to brod, ali već onaj osjećaj da živite u nečemu što nije čvrsto ukopano u tlo je jedan poseban osjećaj.